KONFERENCJA REKTORÓW


Posiedzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Poznaniu

    W dniach 6 - 7 maja br. odbyło się na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Zgromadzenie Plenarne KRASP. W posiedzeniu uczestniczyli rektorzy lub upoważnieni prorektorzy, reprezentujący 85 spośród 94 uczelni członkowskich KRASP. Gośćmi posiedzenia byli:
prof. Bronisław Geremek - minister spraw zagranicznych RP, prof. Jerzy Zdrada - podsekretarz stanu w MEN, dr Jan K. Frąckowiak - podsekretarz stanu w KBN, prof. Bogdan Fechner - członek Prezydium RG SzW, prof. Józef Szabłowski - przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Niepaństwowych, prof. Andrzej Bałanda - przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Zawodowych, Piotr Ebbig - przewodniczący Parlamentu Studentów RP, Maciej Musiał - wojewoda wielkopolski, Kazimierz Kościelny - wicemarszałek Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego, Filip Kaczmarek - wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania.

    W trakcie posiedzenia prof. Jerzy Zdrada przedstawił informacje dotyczące:

    Dr Jan Krzysztof Frąckowiak mówił o:

    Minister spraw zagranicznych - prof. Bronisław Geremek w swoim wystąpieniu na temat zasadniczych kierunków polskiej polityki zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem szans i prognoz dotyczących integracji z Unią Europejską, przedstawił m.in. następujące tezy:

    W wystąpieniu końcowym minister spraw zagranicznych ustosunkował się do wypowiedzi i pytań rektorów dotyczących m.in.:

    Prof. Bronisław Geremek podkreślił ponadto trafność i znaczenie przyjętych przez Zgromadzenie Plenarne uchwał. Dla rozwoju systemu edukacji szczególnie istotna jest uchwała dotycząca Rady Edukacji Narodowej; uchwała w sprawie podejmowania działań promujących ideę integracji europejskiej stanie się natomiast - zdaniem ministra - ważnym instrumentem w propagowaniu idei przystąpienia Polski do UE w okresie poprzedzającym referendum w tej sprawie.
    W trakcie obrad Zgromadzenie Plenarne przyjęło następujące uchwały:

  1. w sprawie zmian w Regulaminie KRASP,
  2. w sprawie kierunków działalności KRASP,
  3. w związku z Jubileuszem 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej,
  4. w sprawie potrzeby nadania biegu legislacyjnego projektowi ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", w której czytamy: "Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyraża zaniepokojenie przeciągającym się okresem konsultacji przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i popartego przez KRASP projektu Prawo o szkolnictwie wyższym. Realizując postulaty wyrażone w licznych uchwałach konferencji rektorów poszczególnych typów szkół oraz regionalnych konferencji rektorów, a także przywołując wyniki spotkania rektorów z Prezesem Rady Ministrów, Zgromadzenie Plenarne KRASP zwraca się do Rządu RP z apelem o przedłożenie w Parlamencie RP projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, opartego na tekście z dnia 18 stycznia 2000 r., tak aby nowa ustawa mogła być uchwalona w roku 2000.",
  5. w sprawie finansowania szkolnictwa wyższego i związanych z tym zmian legislacyjnych: "Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich w uchwałach rektorów zrzeszonych w konferencjach poszczególnych typów szkół oraz ogółu rektorów wielokrotnie zwracała uwagę na wyzwania stojące przed szkolnictwem wyższym u progu XXI wieku i zagrożenia ich realizacji wynikającej z niedostatecznego poziomu finansowania.   
        W krajach o wysokim stopniu rozwoju gospodarczego rządy i parlamenty zgodnie i solidarnie podkreślają znaczenie edukacji i nauki jako warunku rozwoju społeczeństwa. Deklaracje te znajdują odzwierciedlenie w konkretnych decyzjach dotyczących nakładów na rozwój szkolnictwa wyższego.
        W Polsce w programach wszystkich znaczących ugrupowań politycznych dostrzec można tylko deklaratywne sformułowania wyrażające poparcie dla rozwoju edukacji, a w szczególności - dla stwarzania młodzieży szansy studiowania na poziomie wyższym. Po 10 latach trudnych doświadczeń szkolnictwa wyższego, po okresie kilku lat znaczącego rozwoju gospodarczego, mamy zatem prawo oczekiwać, że w ślad za tymi deklaracjami podjęte zostaną - tak jak to się stało w systemie szkolnictwa podstawowego i średniego - konkretne decyzje i działania. Oczekujemy takich decyzji już w odniesieniu do roku budżetowego 2001.
        Kwestia wynagrodzeń nauczycieli akademickich stała się szczególnie krytyczna w związku z wysokością regulacji płacowych w szkolnictwie wyższym w ostatnich latach. KRASP domaga się wprowadzenia rozwiązań analogicznych do tych, które przyjęto ostatnio w systemie oświaty. Propozycja odpowiednich uregulowań zawarta została w projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 18 stycznia 2000 r.
        Zwracamy się zatem do Rządu RP oraz Parlamentu RP o podjęcie w trybie pilnym konkretnych decyzji, a w szczególności odpowiednich działań legislacyjnych, zgodnych z deklarowaną werbalnie wolą podnoszenia poziomu wykształcenia polskiej młodzieży i rozwoju nauki.",
  6. w sprawie podejmowania działań promujących ideę integracji europejskiej,
  7. w sprawie potrzeby powołania Rady Edukacji Narodowej.

    Z innych ustaleń Zgromadzenia Plenarnego należy wymienić:

  1. Po dyskusji na temat statusu KRASP Zgromadzenie postanowiło zwrócić się do ministra edukacji narodowej o wprowadzenie zmiany zapisu art. 36 ust. 1 w projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z kwietnia 2000 r., dotyczącego konferencji rektorów szkół wyższych. Zapis proponowany przez KRASP ma następujące brzmienie: "Rektorzy uczelni akademickich i uniwersyteckich mogą tworzyć Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, zwaną dalej "Konferencją Rektorów"" . Zasadniczym powodem tego wniosku jest zapewnienie zgodności tekstu ustawy i Regulaminu KRASP w kwestii dobrowolności członkostwa w KRASP.
  2. W związku z przyjęciem uchwały dotyczącej Jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej Zgromadzenie postanowiło, aby tekst tej uchwały przekazany władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas uroczystości jubileuszowych był podpisany przez wszystkich rektorów członków KRASP.
  3. Zgromadzenie złożyło na ręce wiceministra Jerzego Zdrady adresowaną do ministra edukacji narodowej listę spraw niepokojących środowisko akademickie, które wymagają wyjaśnienia lub podjęcia działań. Lista ta obejmuje:

    Rektorzy oczekiwaliby na informacje i komentarz w tych sprawach podczas planowanego spotkania z ministrem.
    Posiedzenie było bardzo dobrze zorganizowane, przy aktywnym udziale i wsparciu JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Pana Profesora Stefana Jurgi, któremu należą się słowa wielkiego uznania i najszczerszych podziękowań.
W godzinach wieczornych uczestnicy posiedzenia mogli uczestniczyć we wspaniałym Koncercie Finałowym III Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat 2000", któremu patronuje od 3 lat JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

_______________ Kazimierz Flaga