NASZA POLITECHNIKA


Izabella Golicz

Podyplomowe Studium
Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki

    W lutym rozpoczęły się zajęcia kolejnego rocznika Podyplomowego Studium Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki, kierowanego od 25 lat przez profesora Wiktora Zina.
    Raz w miesiącu przez pięć dni w budynku IHAiKZ (siedzibie Studium) przy ul. Kanoniczej 1 gromadzą się absolwenci różnych uczelni, aby wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów z wielu dziedzin związanych z konserwacją zabytków. Ponad połowa słuchaczy tegorocznego Studium przyjeżdża z odległych miast Polski.
    Ważnym elementem edukacji jest możliwość zapoznania się z wykładanymi zagadnieniami bezpośrednio w historycznych obiektach czy też specjalistycznych pracowniach konserwacji (m.in. na ASP).
    Corocznie w programie przewidziane są wyjazdy studialne poza Kraków. Tegoroczni słuchacze odbyli na przełomie kwietnia i maja wyprawę na Ukrainę. Złożone problemy konserwatorskie zespołów zabytkowych od Lwowa po Kamieniec Podolski omawiał znawca tematu, współorganizator wyjazdu dr Jacek Czubiński - wicedyrektor IHAiKZ.
    12 czerwca br. w Kalwarii Zebrzydowskiej prof. Anna Mitkowska zapoznała słuchaczy z historią unikatowego zespołu, wpisanego ostatnio na listę światowego dziedzictwa.

Grupa słuchaczy Studium
Fot. K. Styrna-Bartkowicz
Grupa słuchaczy Studium zwiedza pod kierunkiem dr Jacka Czubińskiego zrujnowany zespół klasztoru oo. Dominikanów w Podkamieniu

    Jesienią natomiast planowany jest wyjazd do Koszyc. Czołowy architekt i konserwator koszycki Martin Drahovsky był już gościem Studium w kwietniu br. Współpracę ze słowackimi konserwatorami i architektami Studium nawiązało przed trzema laty, co zaowocowało m.in. wizytą we wrześniu 1999 r. w Żylinie, podczas której niezwykle wysoko oceniono efekty słowackich działań konserwatorskich.