NASZA POLITECHNIKA


Andrzej Wyżykowski

R I B A

    Na zaproszenie dziekana Wydziału Architektury PK prof. Wacława Serugi w dniach 22 - 28 maja br. przebywała w Krakowie Komisja Akredytacyjna Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (Royal Institute of British Architects - RIBA), w składzie: Simon Pepper - przewodniczący, Caroline Gould, Malcolm Higgs, Nicolas Groves-Raines i Courtney Miller - sekretarz.

    Już cztery lata temu inicjatywę strony brytyjskiej podjął ówczesny dziekan WA prof. Andrzej Kadłuczka przyjmując delegację RIBA, która określiła wstępne warunki potrzebne do formalnego wystąpienia o akredytację szkoły, wychodząc z założenia, że trzeba jak najwcześniej stworzyć możliwości absolwentom naszej uczelni uznawania ich dyplomów poza granicami kraju, tym bardziej, że starania Polski do wejścia w struktury europejskiej wspólnoty są znacznie zaawansowane. Otrzymany wówczas raport ze wstępnej wizyty pozwolił na wprowadzenie wielu korekt w programie nauczania, nie ujmując nic z profilu krakowskiej szkoły architektury i jej tożsamości. Dwa lata temu wizycie Komisji Akredytacyjnej Wydziału Architektury na Uniwersytecie w Plymouth towarzyszyła delegacja krakowskiego Wydziału Architektury w charakterze oficjalnych obserwatorów. Zaobserwowana procedura i organizacyjna strona pozwoliły na przygotowanie wizyty w Krakowie w sposób, który już na wstępie został oceniony bardzo dobrze.
    Wydział Architektury PK bardzo poważnie przygotował się do planowanej wizyty, powołując m.in. pełnomocnika dziekana ds. wizyty akredytacyjnej RIBA w osobie prof. Andrzeja Wyżykowskiego, który wraz z prodziekanem ds. dydaktyki dr Ewą Węcławowicz-Gyurkovich i pełnomocnikiem dziekana ds. programowych dr Jackiem Gyurkovich przejęli koordynację całości przygotowań i organizację pobytu delegacji w Krakowie.
    Wymagane przed wizytą materiały (wszystkie w języku angielskim) obejmowały "Samoocenę Wydziału" przez Kolegium Dziekańskie oraz "Punkt widzenia studentów na Wydział", tzw. "Questionaire" - opracowanie szczegółowe informacji z zakresu programu szkoły, "sylabusów" wszystkich prowadzonych przedmiotów, praktyk, dane dotyczące uczestnictwa krytyków spoza szkoły, kontaktów zagranicznych i krajowych, zasady przyjmowania na studia, a także informacje statystyczne o pracownikach i studentach z ostatnich pięciu lat oraz "informacje dodatkowe", dotyczące działalności naukowej, zaplecza lokalowego, wyposażenia bibliotek, sal komputerowych itp. Ponadto przygotowano życiorysy wszystkich pracowników oraz wiele informacji uznanych przez Kolegium Dziekańskie jako istotnych, które dotyczą: wprowadzonego systemu kredytowania, formy oceny i prowadzenia dyplomów, organizacji studiów podyplomowych oraz otworzenia nowego kierunku studiów "architektura krajobrazu".      

  

    Samej wizycie na Wydziale towarzyszyły "wystawa prac jednego studenta", wystawy dyplomów i prac kursowych i - co może najważniejsze - zestaw tzw. "portfolios": po 6 prac z każdego przedmiotu z ostatnich dwóch semestrów, obejmujący po dwie wybrane prace ocenione jako najlepsze, średnie i najsłabsze, które pozwalają jednak zaliczyć przedmiot.
    Praca Komisji RIBA obejmowała wizytę wszystkich lokalizacji Wydziału (przy ul. Warszawskiej, Kanoniczej i Podchorążych), wizytę u rektora uczelni, wizyty na salach dydaktycznych w trakcie prowadzonych zajęć, zwiedzanie wystaw i analizę "portfolios".
    Podsumowując swój pobyt przewodniczący delegacji Simon Pepper przedstawił dziekanowi Wydziału Architektury prof. Wacławowi Serudze wstępny raport, który przyznaje Wydziałowi Architektury Politechniki Krakowskiej akredytację na 5 lat.
    Oficjalne pisma w tej sprawie zostaną przesłane na Wydział po formalnej rejestracji w Londynie.
    Olbrzymi wysiłek włożony przez Wydział w przygotowanie wizyty został uwieńczony pełnym sukcesem. Krakowski Wydział Architektury jest pierwszym w Polsce, którego dyplomy stają się uznawane za granicą i to już dotyczy absolwentów roku akademickiego 1999/2000. Absolwenci będą się mogli legitymować ukończeniem studiów na Wydziale posiadającym akredytację Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów.

Fot. W. Serug