STUDENCI PK


Hubert Mełges

Siódma edycja studenckiego konkursu
na kapliczkę lub krzyż przydrożny

    Zainicjowany przez prof. Jana Władysława Rączkę w Instytucie Architektury i Planowania Wsi WA PK pomysł konkursu na kapliczkę i krzyż przydrożny doczekał się już siódmej edycji. Jest to niewątpliwie ogromny sukces, bowiem konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród młodzieży szkół artystycznych. Konkurs, od samego początku wspierany ze szczególną życzliwością przez rektorów PK, stał się jednym z elementów programu pogłębiania wiedzy w zakresie architektury sakralnej. Wśród sponsorów konkursu zazwyczaj są: rektor PK, dziekan WA, SARP Oddział w Krakowie oraz Firma Wydawniczo-Reklamowa "Archivolta".
    Projekt kapliczki czy krzyża przydrożnego to specyficzna architektura. W naszej tradycji i krajobrazie kapliczki i krzyże znalazły swoje stałe, niezaprzeczalne miejsce. Zazwyczaj wznoszone są one dla upamiętnienia jakiegoś radosnego przeżycia, charakteryzują się bardzo specyficznymi formami "małej architektury sakralnej". Fenomenem kapliczek jest ich bardzo wymowna forma, czasami surowa i oszczędna, czasami rozrzeźbiona, w specyficzny sposób osadzona w krajobrazie. Kapliczkom i krzyżom najczęściej towarzyszą drzewa, które stają się tym samym elementem zaplanowanej całości. Drzewa świadczą też często o rodowodzie kapliczek i okresie dojrzewania kunsztu artystycznego, osadzonego nierozerwalnie z formą kapliczek w postaci różnego rodzaju ozdób, rzeźb, malowideł czy rękodzieła sztuki rzemieślniczej, bazującej na rodzimych materiałach budowlanych. Kapliczki z racji wieku, często erozji materiałowych, nie konserwowane giną samoczynnie. Czasami zdarzają się przypadki niszczenia przez bezmyślnych ludzi.
    W tej edycji konkurs został rozbudowany i składał się z dwóch niezależnych części. W pierwszej części obowiązywał projekt kapliczki, dla dowolnie wybranego miejsca przez autora projektu. W opisie decyzję wyboru miejsca należało bliżej określić. Drugim elementem tego konkursu była praca fotograficzna najciekawszej, najoryginalniejszej kapliczki lub krzyża. Do zdjęcia należało dołączyć opis kapliczki wraz z orientacją w terenie na podkładzie mapowym.
Na propozycję projektową wpłynęły prace, w których przeważała głęboka myśl i pasja twórcza; druga część stanowiła niejako dokument inwentaryzacji fotograficznej.
    Jak się okazało w trakcie oceny, zdania jurorów tradycyjnie były podzielone, a powstała w wyniku tego dyskusja przyniosła niewątpliwie twórcze pomysły na przyszłość.

Konkurs na projekt kapliczki:

I nagroda
praca nr 15 - Monika Chlebek
praca nr 10 - Anna Skrzyńska, Bartłomiej Zembaczyński (Studium Architektury)

II nagroda
praca nr 1 - Natalia Przesmycka i Kinga Raczak

III nagroda
praca nr 16 - Dominik Przygocki

I wyróżnienie
praca nr 17 - Magdalena Stempek,
Magdalena Rosa

II wyróżnienie
praca nr 8b - Magdalena Stradomska,
Tomasz Pasiut

I NAGRODA II NAGRODA

I nagroda

II nagroda

Konkurs fotograficzny

I nagroda - praca nr 14 - Magdalena Chlebek
II nagroda - praca nr 9 - Jadwiga Śleszyńska
III nagroda - praca nr 13 - Krzysztof Petryus
I wyróżnienie - praca nr 3 - Agnieszka Kwaśniewicz
II wyróżnienie - praca nr 18 - Paweł Ptak

nagrodzeni i wyróżnieni

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni są studentami II roku Wydziału Architektury PK.

Fot. Autor