PRACOWNICY PK


NOMINACJE PROFESORSKIE

PROFESOR TYTULARNY

 

Prof. dr hab. inż. CZESŁAW CICHOŃ

jest absolwentem z 1962 r. Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. W latach 1962-67 pracował w wykonawstwie (rewaloryzacja krakowskiej Starówki) i projektowaniu (obiektów naziemnych górnictwa), zdobywając pełne uprawnienia budowlane. W roku 1967 został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Statyki Budowli i Wytrzymałości Materiałów. Następnie miejscami pracy profesora Cichonia w Politechnice Krakowskiej były: Instytut Mechaniki Budowli, Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, Samodzielna Wydziałowa Dydaktyczna Pracownika Komputerowa (SWDPK) na WIL i od 1993 r. Instytut Metod Komputerowych w Inżynierii Lądowej (L-5). W Instytucie tym prof. Czesław Cichoń od 1993 r. jest kierownikiem Zakładu Metod Obliczeniowych.

Prof. dr hab. inż. CZESŁAW CICHOŃ

    Tytuł doktora uzyskał w 1974 r., a doktora habilitowanego - w 1986. Od 1991 r. prof. Cz. Cichoń jest profesorem nadzwyczajnym PK. Tytuł naukowy profesora otrzymał w kwietniu b.r. Odbywał dłuższe staże naukowe w uczelniach technicznych w Moskwie (1976), Mediolanie (1978) i Hannowerze (1990). W latach 1990-93 był prodziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej. Aktywnie uczestniczy w życiu naukowym środowiska zajmującego się mechaniką ośrodka ciągłego, będąc stałym recenzentem czasopism naukowych i członkiem komitetów naukowych licznych konferencji. Jest członkiem i był długoletnim sekretarzem Sekcji Mechaniki Konstrukcji KILiW PAN. Jest i był członkiem różnych komisji senackich i wydziałowych.
    Profesor Czesław Cichoń jest współautorem dwóch monografii (w tym jednej angielskojęzycznej) i jednego podręcznika. Jest autorem lub współautorem 83 publikacji i 3 skryptów. Brał udział w wielu opracowaniach dla przemysłu oraz w projektach badawczych. Obecnie kieruje wieloletnim projektem badawczym KBN (1990-2000).
    Profesor Czesław Cichoń jest promotorem 3 prac doktorskich (w tym jednej zakończonej i wyróżnionej nagrodą MEN), był recenzentem 9 prac doktorskich.
    Profesor Cichoń wniósł znaczący wkład we wdrażaniu metod komputerowych w dydaktyce na WIL. Będąc kierownikiem SWDPK (1990-2000) wykazał dużo inicjatywy w wyposażaniu w sprzęt komputerowy i oryginalne oprogramowania laboratoriów, w tym czasie jedynych na wydziale i ogólnie dostępnych. Z tego powodu jest uważany, oprócz profesorów J. Orkisza i Z. Waszczyszyna, za jednego z prekursorów wprowadzania metod komputerowych do programów studiów na WIL.
    Zainteresowania naukowe prof. Cz. Cichonia obejmują zagadnienia stateczności sprężystej i sprężysto-plastycznej konstrukcji i - ostatnio - mechaniki pękania materiałów quasi-kruchych (w szczególności betonu). Dla zagadnień tych budowane są modele numeryczne rozwiązania z wykorzystaniem metody elementów skończonych i metod bezelementowych. Problemy szczegółowe, jak na przykład stateczność konstrukcji cienkościennych czy analiza propagacji rys są ciągle aktualne i znajdują nowe rozwiązania dzięki aplikacji nowoczesnych metod komputerowych.
   Zainteresowania pozazawodowe: narty i tenis (jest wieloletnim prezesem Klubu Tenisa Ziemnego Pracowników PK).