PRACOWNICY PK


Jacek Gyurkovich

UROCZYSTOŚĆ PROFESORA WITOLDA CĘCKIEWICZA

    Zebranie Instytutu Projektowania Urbanistycznego, zorganizowane 14 lutego 2000 r. przez dyrektora Instytutu dr hab. arch. Andrzeja Wyżykowskiego, prof. PK w Zakładzie Kompozycji Urbanistycznej miało niecodzienny, uroczysty charakter. Pracownicy Instytutu - uczniowie i wychowankowie prof. zw. arch. Witolda Cęckiewicza spotkali się, aby uczcić jubileusz 50. rocznicy obrony dyplomu i 54. lat pracy swojego Mistrza na Wydziale Architektury. Dziekan Wydziału Architektury dr hab. arch. Wacław Seruga, prof. PK wraz z prodziekanami prof. dr hab. arch. Kazimierzem Kuśnierzem i dr arch. Ewą Węcławowicz-Gyurkovich złożył Profesorowi gratulacje z okazji jubileuszu, podziękowania za wiele lat aktywnej, twórczej pracy zawodowej, dydaktycznej i naukowej, wspieranie Krakowskiego Wydziału Architektury własnym autorytetem. Życzenia dalszej pomyślności zapisane zostały w formie uroczystego adresu, który dziekan wraz ze wspaniałym bukietem kwiatów wręczył Profesorowi.
    Po złożeniu życzeń przez wszystkich zebranych czas spotkania wypełniły wspomnienia i refleksje z przeszłości oraz dyskusje nad przyszłością Instytutu, w trakcie których Profesor dzielił się z gronem otaczającym Go przyjaciół swoimi spostrzeżeniami i radami. Zebranie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem na tle murów Wydziału Architektury.

    Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 roku w Nowym Brzesku koło Krakowa. W latach 1936-39 uczęszczał do gimnazjum im. A. Witkowskiego w Krakowie, w latach 1940-41 kontynuował naukę na tajnych kompletach, następnie (1941-43) w Państwowej Szkole Budownictwa (Staatliche Fachschule fü r Bauwesen) w Krakowie. W latach 1943-45 podjął pracę w Biurze Robót Inżynierskich, rozpoczynając równocześnie działalność w ruchu oporu w szeregach Armii Krajowej. W 1944 r. uczestniczył w walkach prowadzonych przez oddziały Armii Krajowej na Ziemi Miechowskiej i Skalbmierskiej (dwukrotnie odznaczony za udział w akcji "Burza" Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej).
    Po zakończeniu wojny studiował na Wydziale Architektury w Krakowie w latach 1945-50. Już w trakcie studiów podjął pracę na Wydziale Architektury jako asystent-stażysta (1946-48) w Katedrze Kompozycji Architektury Monumentalnej, uzyskując następnie stanowisko asystenta i starszego asystenta (1948-50). Studia ukończył w roku 1950, uzyskując z wyróżnieniem dyplom magistra inżyniera architekta. W latach 1952-54 pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej na stanowisku adiunkta, następnie (1954 - 1962) na stanowisku zastępcy profesora w Katedrze Projektowania Budynków Społeczno-Mieszkaniowych, pełniąc równocześnie w okresie od 1955 do 1960 roku funkcję głównego architekta m. Krakowa. W 1962 r. uzyskał tytuł docenta, w 1970 profesora nadzwyczajnego i w 1979 profesora zwyczajnego. W roku 1970 objął funkcję dyrektora Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, przekształconego następnie (1988) w Instytut Projektowania Urbanistycznego, w którym nadal pełnił funkcję dyrektora i kierownika Katedry Kompozycji Urbanistycznej do momentu przejścia na emeryturę (1994). Obecnie zatrudniony jest w wymiarze 1/2 etatu.
    Profesor Witold Cęckiewicz aktywnie uczestniczył w pracach Polskiej Akademii Nauk - od 1983 r. jako członek korespondent, od 1991 jako członek rzeczywisty, pełniąc funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki w latach 1990-99. Dowodem uznania zasług Jego wieloletniej pracy dla Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk jest przyznanie mu tytułu Honorowego Przewodniczącego Komitetu w roku 2000. Od roku 1990 jest członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Był inicjatorem utworzenia Wydziału Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności, od 1994 r. pełni funkcję dyrektora tego Wydziału. Wiele lat aktywnej pracy poświęcił na rzecz środowiska akademickiego polskich uczelni, pełniąc od 1981 r. funkcję członka Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz członka Rady Głównej ds. Szkolnictwa Wyższego w latach 1990-1993.
    Jako nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej Profesor Witold Cęckiewicz od 1954 r. samodzielnie prowadził zajęcia z projektowania budynków użyteczności publicznej, od 1963 r. z projektowania zespołów i osiedli mieszkaniowych, od 1970 z projektowania urbanistyczno-architektonicznego zespołów mieszkaniowych, a od 1979 także z urbanistyczno-architektonicznego projektowania obszarów śródmiejskich.
    Od 1954 roku prowadził prace dyplomowe - jest do chwili obecnej promotorem około 530 prac magisterskich, z których kilkanaście otrzymało nagrody i wyróżnienia jako najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie architektury w Polsce, przyznane przez ZG Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz w dziedzinie urbanistyki, przyznane przez ZG Towarzystwa Urbanistów Polskich. Wiele prac dyplomowych, których promotorem był Profesor, uzyskało prestiżowe nagrody w konkursach międzynarodowych, a także przyznanych przez prezydenta m. Krakowa.
    Profesor Witold Cęckiewicz był promotorem 28 prac doktorskich, w tym 12 wyróżnionych. Ponad 70 wychowanków Profesora zostało pracownikami naukowymi, w tym 3 profesorami tytularnymi, 6 na stanowiskach profesorów nadzwyczajnych na uczelniach w kraju i 2 na uczelniach zagranicznych. Wielu jego wychowanków pracuje za granicą jako znani architekci, laureaci międzynarodowych konkursów i realizatorzy wybitnych dzieł architektonicznych i urbanistycznych.
    Jako "visiting professor" wykładał na Yowa State University w USA oraz w Institut fü r Bauwesen - Uniwersytetu w Stuttgarcie, z którym przez wiele lat prowadził współpracę i wymianę naukową pracowników naukowych i studentów. W ramach programu "Tempus" podjął współpracę i wymianę naukowo-dydaktyczną z uczelniami w Madrycie i Turynie.
    Profesor Witold Cęckiewicz prowadził cykle wykładów z zakresu sztuki sakralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

    Na szczególne uznanie zasługuje także olbrzymi dorobek Profesora w pracach naukowo-badawczych i studialnych, prowadzonych w ramach programów węzłowych, resortowych i rządowych, a także zlecanych przez podmioty gospodarcze, których był kierownikiem i współautorem. Między innymi w latach 1970-76 prowadził Zespół ds. Badań nad problemami przestrzenno-funkcjonalnego kształtowania wyższych uczelni, który opracował koncepcje urbanistyczno-architektoniczne Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Rolniczej i Politechniki Rzeszowskiej. W latach 1978-1984 był kierownikiem prac studialno-badawczych, następnie głównym projektantem Modelowej jednostki mieszkaniowej im. J. Chełmońskiego w Krakowie, opracowywanej w ramach programu rządowego PR-5. W latach 1980-84 był koordynatorem Grupy Problemowej IV prowadzącej badania nad rewaloryzacją zespołów zabytkowych obszarów śródmiejskich. W latach 1991-94 prowadził prace studialno-badawcze w ramach grantu KBN - Urbanistyczne i architektoniczne problemy dziedzictwa kulturowego wobec nowych możliwości kapitałowych i inwestycyjnych. Jego dorobek naukowy wyraża się ponad 80 publikacjami w literaturze fachowej krajowej i zagranicznej.
    Profesor Witold Cęckiewicz jest wybitnym architektem, niezwykle płodnym twórcą, laureatem wielu nagród w konkursach architektonicznych i urbanistycznych, autorem wielu projektów i realizacji obiektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych.
    Dowodem uznania ze strony środowiska artystycznego był wybór Profesora Witolda Cęckiewicza przed sześciu laty na dyrektora Wydziału Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności, skupiającego ponad dwudziestu wybitnych twórców z wielu dziedzin sztuki.
    Potwierdzeniem autorytetu, jakim Profesor cieszy się w środowisku zawodowym architektonicznym, było powierzenie Mu tylko w ostatnich dwóch latach funkcji przewodniczącego jury w konkursach urbanistyczno-architektonicznych na koncepcję przestrzenną Papieskiej Akademii Teologicznej i na Wydziały Biologii Molekularnej i Nauki o Środowisku na terenie nowego Campusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Pychowicach oraz ostatnio funkcji współprzewodniczącego jury w niezwykle prestiżowym, ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie.
    Dowodem uznania autorytetu Profesora w środowisku naukowym był trzykrotny wybór na przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, wybór na członka Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w latach 1990-93 oraz pięciokrotny już wybór na członka Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych. Wyjątkowe nie tylko w skali krajowej, ale również międzynarodowej są także zasługi Profesora dla rozwoju kadry naukowej, uznanej w dziedzinie architektury i urbanistyki, pracującej dziś w wielu ośrodkach naukowych.
    Profesor Witold Cęckiewicz jest laureatem wielu nagród za osiągnięcia w pracy twórczej i naukowej, a także wielu odznaczeń państwowych, przyznanych Mu w dowód uznania tych osiągnięć, jak i za udział w ruchu oporu w latach II wojny światowej. Świadectwem uznania dorobku i autorytetu Profesora było przyznanie mu w 1995 r. tytułu doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej.
    Trwały ślad twórczości Profesora w rozwoju materialnej kultury polskiej wyrażony jest powstaniem uznanych dzieł, jak między innymi pomniki na Polach Grunwaldu czy w Obozie Straceń w Płaszowie oraz obiekty architektoniczne zrealizowane w kraju i zagranicą, czy wreszcie budowle sakralne stanowiące wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie, potwierdzone przed dziesięciu laty Nagrodą im. św. Brata Alberta, a w roku ubiegłym niezwykle wysokim odznaczeniem papieskim, przyznawanym osobom świeckim, jakim jest Komandorium Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego, nadane Profesorowi Witoldowi Cęckiewiczowi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Na szczególne podkreślenie zasługuje całokształt dorobku Jego pracy naukowej, dydaktycznej i twórczej zawodowej - we wszystkich tych dziedzinach uwieńczonej przez talent i pracę wyjątkowymi osiągnięciami.

Fot. Autor