UCZELNIA NASZYM DOMEM


GALERIA "GIL"

Klub Pracowników Politechniki Krakowskiej

Galeria Gil

Jan Kurek

    Marzec 2000 roku to cztery kolejne wystawy w Galerii. Rozpoczyna je wystawa malarstwa krakowskiej artystki - Marii Kolber-Walczak (3.03.br.). Artystka studiowała w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa u prof. Adama Marczyńskiego.


Ma także dyplom Wydziału Scenografii u prof. Karola Frycza. Studia te dały jej przygotowanie do współpracy z teatrami: Rapsodycznym w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku - Białej, Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem L. Solskiego w Tarnowie oraz Operą w Krakowie. Wystawa w Galerii GIL to niezwykłe, zdyscyplinowane kompozycyjnie i kolorystycznie, pastele z motywami i kompozycjami kwiatowymi oraz obrazy wykonane w technice olejnej. Prace artystki nieodparcie przywodzą na myśl dorobek impresjonistów francuskich i polskich kolorystów i są jakby odtrutką na często napastliwą i krzykliwą sztukę współczesną.
    W zupełnie jakby innym wymiarze odbył się wernisaż (9.03.br.) prof. Stefana Dousy - kierującego Pracownią Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Stefan Dousa jest laureatem kilkunastu nagród, wyróżnień i medali za udział w wystawach oraz konkursach. Jego prace prezentowane były na wystawach zbiorowych, zagranicznych i indywidualnych. Projekty jego rzeźb, płaskorzeźb i witraży są realizowane w kraju oraz w Niemczech i USA. Podziw wzbudza pokaźny dorobek - także realizacyjny - tego artysty, świadczący o wielkiej sile wyrazu jego dzieł. Tegoroczna wystawa jest swoistym jubileuszem - mija bowiem 20 lat od pierwszej wystawy Pana Stefana w GIL-u, jak trafnie zauważył otwierający wystawę w imieniu Rady Klubu Pracowników PK kol. Ryszard Szpila. Szczególną cechą twórczości Stefana Dousy jest głęboko osadzona w renesansie linia - prowadząca od zapisu graficznego poprzez plakietkę, medalierstwo do rzeźby. Wernisaż uświetnił występ chóru Politechniki Krakowskiej "Cantata".
    Pewnym nowum w działalności galerii był "podwójny", chociaż w dwóch różnych salach, wernisaż (27.03.br.) dwojga artystów - absolwentów krakowskiej ASP - Marzeny Balewskiej i Grzegorza Wnęka.

   

       Marzena Balewska ukończyła studia w pracowni prof. Juliusza Joniaka, zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką. Wystawa materializuje jej fascynację obrazem Tintoretta - "Zuzanna i starcy". "Niezwykła uroda aktu, zaskakująca kompozycja - mistrzostwo światła - urzekły mnie najbardziej. Zamiast jednego powstało 30 obrazów, z których część przedstawiam" - mówi artystka. Jej prace uderzają świeżością i czystością barw oraz kontrastem młodości ciała kobiecego ze starczą ciekawością i... namiętnością.

Marzena Balewska

Grzegorz Wnęk

    Grzegorz Wnęk ukończył studia pod kierunkiem prof. Stanisława Rodzińskiego, był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki; obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Wśród zaprezentowanych rysunków i obrazów szczególnie zwracają uwagę wyrafinowane barwne kompozycje, zatrzymujące jakby w kadrze poszczególnych "klatek" fragmenty otaczającego artystę świata - np. okiennego parapetu z kwiatem, kilkoma drobiazgami i świetlistym fragmentem przestrzeni "świata zewnętrznego". Obie wystawy uświetniło grono profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych, która ciągle, jak się wydaje, poszukuje form wypowiedzi adekwatnych dla przełomu wieków.