AŻ TRUDNO O SŁOWA ...

    8 lutego bieżącego roku grupa 23 osób, głównie pracowników naukowych Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, udała się autokarem Biura Podróży "Bermuda" na tygodniowy pobyt do Florencji. Jest w tej grupie główny organizator wyjazdu prof. Andrzej Kadłuczka - dyrektor Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury PK, są aktualni i byli prodziekani Wydziału Architektury: prof. Kazimierz Kuśnierz, prof. Dariusz Kozłowski, dr Ewa Gyurkovich, prof. Anna Mitkowska i dr Jacek Gyurkovich. Są również mgr inż. Andrzej Gaczoł - konserwator zabytków województwa małopolskiego, ks. prof. dr Józef Nowobilski - dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie oraz piszący te słowa - rektor Politechniki Krakowskiej. Niestety, nie ma z nami dziekana Wydziału Architektury prof. Wacława Serugi, który tuż przed zaplanowanym wyjazdem przeżył wielką tragedię rodzinną. A tak bardzo chciał z nami pojechać!
    Jedziemy do Florencji na zaproszenie Pana Paolo del Bianco, prezydenta założonej przez Jego ojca Fundacji Romualdo del Bianco. Fundacji, która realizując zasadę "przez ludzi - do ludzi - dla ludzi" stawia sobie za cel "organizację spotkań międzynarodowych, podczas których osoby różnych narodowości mają szansę się poznać, zrozumieć i zaprzyjaźnić, a co za tym idzie przyczyniać się do rozszerzania pokoju na świecie".
   Dla Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej to już cztery lata współpracy z Fundacją, pomiędzy Florencją a Krakowem. Dotyczy ona edukacji studentów - przyszłości intelektualnej zintegrowanej Europy; dotyczy rozwoju młodej kadry naukowej, a także intensyfikacji i zacieśnienia kontaktów środowisk akademickich Krakowa, Polski, a także krajów Europy środkowo-wschodniej z centrami kulturalnymi kontynentu europejskiego.
    Tym razem celem wyjazdu jest otwarcie i pokazanie we Florencji wystawy prac studentów Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury PK na temat: "Kraków-Florencja: wspólne dziedzictwo architektoniczne". A także - udział w obradach Okrągłego Stołu Ekspertów Międzynarodowego Komitetu Naukowego Fundacji Romualdo del Bianco na temat: "Dla Pokoju w świecie, wśród Młodzieży z różnych krajów, poprzez Kulturę" - program Fundacji na lata 2000-2001. A także - udział w międzynarodowej konferencji na temat: "Rehabilitacja", zorganizowanej przez Wydział Architektury Uniwersytetu we Florencji.
    Przez cały czas naszego pobytu przewija się myśl: czy uda się nam w Roku Jubileuszowym, Roku Świętym być w Rzymie i spotkać się z Jego Świątobliwością Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Zamysł taki powstał już w Krakowie, na pewien czas przed wyjazdem. Tylko jak go zrealizować? Z wielką prośbą o wizytę u Ojca Świętego wystąpił Paolo del Bianco. Reprezentuje silną, katolicką rodzinę i nigdy takiego szczęścia nie dostąpił. To było dla nas dodatkowe wyzwanie. Na wszelki wypadek bierzemy do Florencji odpowiednie dary, aby nie być zaskoczonymi przez bieg wydarzeń.
   I stał się "cud". ks. profesor Józef Nowobilski udał się wcześniej do Rzymu i po spotkaniu z ks. biskupem Stanisławem Dziwiszem, sekretarzem osobistym Ojca Świętego, przekazał nam telefonicznie, że Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II jest gotów spotkać się tylko z nami, z całą grupą krakowską, w swojej prywatnej kaplicy na Mszy świętej o godzinie 730, a następnie na audiencji w Sali Biblioteki, w niedzielę 13 lutego br.
   Rozpoczęły się gorączkowe przygotowania. Musimy trochę zmienić program pobytu we Florencji. W sobotę wieczorem 12 lutego br. o godzinie 19-tej przybywamy do Domu Polskiego na via Cassia, aby po skromnej, polskiej kolacji udać się jeszcze na dwugodzinny spacer po Wiecznym Mieście, pięknie odnowionym i iluminowanym nocą.
   Rano 13 lutego o godzinie 5-tej już jesteśmy na nogach. Śniadanie, szybkie pakowanie się do autokaru i wyjazd do Watykanu. Jesteśmy tam o świcie, o godzinie 715. Plac Św. Piotra jeszcze pusty, ale powoli zaludnia się. Przez Spiżową Bramę wchodzimy do Pałacu Apostolskiego. Droga nasza prowadzi przez monumentalne schody na Dziedziniec św. Damazego, a stamtąd windą w pobliże apartamentów papieskich na ostatnim piętrze.
   Krótkie przygotowanie do Mszy św. i na znak ks. biskupa St. Dziwisza zajmujemy miejsca w Kaplicy Papieskiej. Przed nami klęcząca, pochylona i rozmodlona postać Ojca Świętego. We Mszy świętej odprawianej przez Jego Świątobliwość w celebrze ks. biskupa Dziwisza, ks. profesora Nowobilskiego i dwóch Księży z Łodzi staramy się uczestniczyć jak najlepiej. Śpiewamy polskie pieśni religijne, odczytujemy przypisane liturgią "lekcje", staramy się nic nie uronić z wagi tego niezwykłego wydarzenia.
   Po Mszy świętej audiencja w przyległej do Kaplicy Sali Biblioteki. Stoimy w szeregu, Ojciec Święty podchodzi do każdego z nas, z każdym rozmawia. Niezwykle serdecznie. Interesuje się wszystkim: poszczególnymi wydziałami Politechniki Krakowskiej i budynkiem "Podchorążówki", i ludźmi pracującymi w uczelni i naszym kościołem akademickim Bazyliką św. Floriana oraz prowadzonym tam duszpasterstwem akademickim.

Uczestnicy spotkania w sali Biblioteki Papieskiej Uczestnicy spotkania w sali Biblioteki Papieskiej

Fot. archiwum S. Dousy

    Jest wyraźnie wzruszony naszym darem: "Dokumentacją-albumem", na podstawie której Kalwaria Zebrzydowska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Dokumentacja ta powstała w Politechnice Krakowskiej, w Instytucie Architektury Krajobrazu przy bezpośrednim udziale prof.
Anny Mitkowskiej. Ojciec Święty ogląda poszczególne strony, komentuje "Dróżki Kalwaryjskie", które wiel
okrotnie przemierzał.
    Profesor Andrzej Kadłuczka wręcza Jego Świątobliwości katalog wystawy "Kraków - Florencja: wspólne dziedzictwo architektoniczne", dokumentujący znaczący wpływ architektów i artystów włoskiego renesansu na znamienite budowle Krakowa tego okresu historycznego.
    Artysta rzeźbiarz prof. Stefan Dousa darowuje Ojcu Świętemu w imieniu Politechniki Krakowskiej swoją piękną rzeźbę w brązie "Chrystus Zmartwychwstający" oraz dokumentację związaną z wygranym przez siebie konkursem na pomnik milenijny: figurę Chrystusa o wysokości 70 m, która ma stanąć na wzgórzu telewizyjnym zwanym Telegrafem w Kielcach jako dar Polonii Amerykańskiej.
    Artysta malarz prof. Ewa Gołogórska-Kucia wręcza Ojcu Świętemu w imieniu uczelni swój obraz - grafikę "Podchorążówka". Obraz ten stał się inspiracją do dłuższej rozmowy z Jego Świątobliwością na temat dawnego pałacu królewskiego w Łobzowie i późniejszej Szkoły Podchorążych.
    Darów jest znacznie więcej: państwo Gyurkovichowie wręczają Ojcu Świętemu album z fotografiami ilustrującymi projektowane i zrealizowane przez nich obiekty sakralne, w tym kościół Św. Piotra w Wadowicach - na co Ojciec Święty zwrócił szczególną uwagę, i projektowany kościół pod wezwaniem bł. Ojca Pio koło Nowych Tychów. Również prof. Zbigniew Białkiewicz wręcza album z fotografiami swoich projektów obiektów sakralnych, a prof. Maciej Pawlicki - swoją książkę profesorską o Zamościu.
    Szczególne dary przekazuje Jego Świątobliwości Paolo del Bianco z rodziną (żona Giovanna oraz córki Carina i Catherina), nieprawdopodobnie wzruszony i szczęśliwy z zaistniałego wydarzenia.
    Można by jeszcze wiele napisać o tym nadzwyczajnym, wspaniałym spotkaniu. Trwało ono ponad godzinę. Na końcu, gdy Ojciec Święty usiadł w fotelu do wspólnego zdjęcia, gdy Mu podziękowałem jeszcze raz za przyjęcie tytułu i godności Honorowego Senatora i Profesora Politechniki Krakowskiej, wyraźnie przedłużał rozmowę. Czuliśmy, że sprawia Mu ona przyjemność, że jej potrzebuje, że potrzebuje naszej obecności. Tym większy nasz podziw, tym większa nasza radość, tym większe nasze umiłowanie dla Wielkiego Polaka, Piotra naszych czasów, Papieża Jana Pawła II.

Kazimierz Flaga