NASZA POLITECHNIKA


Dorota Buzdygan

Dostęp do publikacji elektronicznych
w Bibliotece Głównej Politechniki Krakowskiej

    Miło jest nam zakomunikować, iż oprócz standardowych usług oferowanych przez Bibliotekę Główną PK, możemy zaoferować naszym użytkownikom nowe możliwości korzystania ze zbiorów, a mianowicie korzystanie z publikacji elektronicznych.
    Za pośrednictwem Biblioteki Głównej PK użytkownicy w 2000 roku mogą korzystać z dostępu do serwisu, umożliwiającego przeglądanie czasopism elektronicznych. Przystępując do Konsorcjum Bibliotek Naukowych Polska 2000, za pośrednictwem serwisu SwetsNet uzyskaliśmy dostęp do elektronicznych czasopism naukowych w zakresie:

    Dostęp zorganizowany jest za pośrednictwem sieci Internet, przy użyciu standardowego oprogramowania - przeglądarki graficzne: Netscape, Explorer, pełne teksty dokumentów można oglądać używając: Adobe Acrobat lub Real/Page. Korzystanie z serwisu SwetsNet możliwe jest na dwóch poziomach. Poziom I - funkcje podstawowe, oferta skierowana do wszystkich uprawnionych użytkowników (autoryzacja dostępu na podstawie adresu IP) oraz poziom II - funkcje rozszerzone, oferta skierowana do pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej.

Korzystający ze SwetsNet na poziomie I uzyskują:

Korzystający ze SwetsNet na poziomie II uzyskują:

Dostęp do bazy SwetsNet możliwy jest ze strony domowej biblioteki:

Czasopisma Elektroniczne i Bazy On-line > Czasopisma Elektroniczne -- SwetsNet.
    Na poziomie I - dla wszystkich użytkowników (na podstawie adresu IP), na poziomie II - dla pracowników naukowych PK na podstawie identyfikatora i hasła nadawanego przez administratora serwisu (ze względu na ograniczoną liczbę funkcji Alerting i SDI).
    Inną propozycję stanowi możliwość dostępu do elektronicznych wersji wybranych czasopism (pełne teksty), które biblioteka posiada w prenumeracie drukowanej (opłata za wersję drukowaną umożliwia dostęp do wersji on-line). Liczba dostępnych tytułów uzależniona jest od prenumeraty biblioteki oraz możliwości oferowanych przez wydawców. Czasopisma dostępne są ze strony domowej biblioteki:

Czasopisma Elektroniczne i Bazy On-line > Czasopisma Elektroniczne -- Pełne Teksty.
    Kolejną propozycją dla użytkowników jest możliwość testowania (do połowy marca 2000) baz danych dostępnych w Projekcie EIFL Direct
   EIFL Direct jest skrótem nazwy Electronic Information for Libraries Direct (Bezpośrednia Informacja Elektroniczna dla Bibliotek). Jest to wspólny projekt Instytutu Społeczeństwa Otwartego (OSI), będącego częścią sieci Fundacji Sorosa oraz Wydawnictwa EBSCO.
    Projekt oferuje dostęp do pełnych tekstów przeszło 3200 tytułów czasopism z dziedziny nauk społecznych, humanistyki, biznesu i medycyny.
    Bazy do testowania dostępne są bezpośrednio pod adresem: http://search.epnet.com/ lub ze strony domowej biblioteki: Czasopisma Elektroniczne i Bazy On-line >Bazy On-line > EIFL Direct.

User id: eifl (małe litery)

Password: poland (małe litery)

Wykaz dostępnych baz:

Academic Search Elite
Czasopisma naukowe z dziedziny humanistyki i nauk społecznych.

Business Source Premier
Zbiór czasopism biznesowych i ekonomicznych od 1990 roku.

Newspaper Source Plus
Dostęp do ponad pół miliona artykułów z przeszło 100 międzynarodowych gazet w języku angielskim.

Master FILE Premier
Czasopisma o tematyce ogólnej, jak i biznesowej, z zakresu ochrony zdrowia i zagadnień wielokulturowych.

Comprehensive MEDLINE plus full-text
    Baza danych z dziedziny medycyny i badań bio-medycznych jest tworzona przez Narodową Bibliotekę Medycyny Stanów Zjednoczonych. Obejmuje ona: kompletny zbiór MEDLINE od 1966 roku do dnia dzisiejszego, udostępnia powiązania cytatów z MEDLINE z odpowiednimi aktualnymi pełnymi tekstami artykułów pochodzących z 80 wiodących czasopism medycznych (od 1990 roku).
    Użytkownicy zainteresowani ofertą dostępu do serwisu SwetsNet oraz Pełnych Tekstów mogą uzyskać wszelkie informacje dotyczące: ID i haseł pisząc na adres: czasopisma@biblos.pk.edu.pl, zainteresowani bazami z Projektu EIFL Direct proszeni są o kontakt pod adresem oin@biblos.pk.edu.pl

Dorota Buzdygan jest pracownikiem Oddziału Obsługi Wydawnictw Ciągłych Biblioteki Głównej PK