PRACOWNICY PK


Tadeusz Michałowski

75-lecie urodzin

Profesora LUDWIKA GÓRSKIEGO

 

Profesor Ludwik Górski

 

    W grudniu 1999 roku obchodził 75 rocznicę urodzin Profesor Ludwik Górski - wybitny specjalista z zakresu chemii analitycznej i jądrowej, były prorektor Politechniki Krakowskiej i były dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
    Profesor Ludwik Górski urodził się 21 grudnia 1924 r. w Krakowie. Przerwaną wybuchem II wojny światowej naukę w I gimnazjum im. B. Nowodworskiego w Krakowie zakończył maturą (1945); ukończył też w 1944 r. dwuletnią niemiecką szkołę dla techników-chemików. Studia na Wydziale Filozoficznym UJ ukończył w roku 1948. Pracował kolejno w Zakładzie Chemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego UJ (do 1953) i w Pracowni Biochemicznej Instytutu Zootechniki w Krakowie (1954-56), a następnie w Międzyresortowym Instytucie Fizyki i Techniki Jądrowej (IFiTJ) AGH. Doktoryzował się (1962) w IBJ w Warszawie na podstawie nowatorskiej pracy dotyczącej analitycznych zastosowań fluorescencyjnej spektrometrii rentgenowskiej z izotopowymi źródłami wzbudzenia. Na AGH pełnił od 1969 r. funkcję kierownika Zakładu Radiometrii Przemysłowej Instytutu Fizyki i Techniki Jądrowej, a po habilitacji (1966) został powołany na stanowisko docenta AGH. Pracował w kilku ośrodkach zagranicznych: Saclay (1958), Grenoble (1967-68) oraz w Seibersdorf (1972-75), gdzie kierował Służbą Kontroli Jakości Analitycznej w laboratorium Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). W 1974 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w roku 1994 - tytuł profesora zwyczajnego nauk chemicznych. W 1975 r. objął stanowisko profesora AGH i funkcję zastępcy dyrektora IFiTJ AGH, a w 1977 - stanowisko dyrektora tego Instytutu. W roku 1979 przeniósł się na Politechnikę Krakowską, gdzie jako kierownik Zakładu Chemii Analitycznej pracował do czasu przejścia na emeryturę (1995).
    Po Sierpniu 1980 r. zaangażował się w zachodzące przemiany, będąc czynnym działaczem "Solidarności" w PK i na forum ogólnopolskim (OKPN). Później działał w podziemnej "S" i Społecznym Komitecie Nauki. Wybrany na stanowisko prorektora PK pełnił tę funkcję w latach 1981-82, tj. do odwołania przez ówczesnego ministra szkolnictwa wyższego. Był też prezesem (1981-84) krakowskiego oddziału PTCh, dziekanem Wydziału Chemicznego PK (1984-87), członkiem Senatu PK przez 3 kadencje oraz przewodniczącym Senackiej Komisji Statutowej (1981-82). Uczestniczył w działalności licznych rad i komitetów naukowych, także międzynarodowych. Był członkiem redakcji naukowych i rad naukowych, promotorem i opiekunem 11 rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Po przejściu na emeryturę pełnił (1994-98) funkcję radnego miasta Krakowa.

Profesor Ludwik Górski

    W Politechnice Krakowskiej rozwijał (we współpracy z A. Baterowicz, A. Wójtowiczem, M. Bobrowskim i in.) zainicjowane podczas działalności w IAEA prace nad interpretacją wyników porównań międzylaboratoryjnych. W tym względzie Zakład Chemii Analitycznej PK stał się ośrodkiem wiodącym w kraju. Rozszerzył badania na analizy niektórych zanieczyszczeń powietrza i środowiska (m.in. dioksyny, NO2), co realizują twórczo jego współpracownicy: A. Grochowalski i D. Krochmal (U 1998).
    Był współorganizatorem Euroanalysis V (1984), wielokrotnie wygłaszał referaty na zaproszenia krajowych organizatorów konferencji naukowych.
    Jest autorem ponad 140 publikacji, opracowań i komunikatów naukowych. Jego działalność uhonorowano licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Honorową Odznaką Politechniki Krakowskiej (1988), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1991).
    10 grudnia 1999 r. odbyła się na WIiTCh PK miła uroczystość z okazji 75-lecia urodzin Dostojnego Jubilata z udziałem zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczył JM Rektor PK prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga, prorektorzy: prof. zw. dr hab. inż. M. Chrzanowski i prof. dr hab. inż. R. Kozłowski oraz władze dziekańskie WIiTCh PK. W trakcie spotkania, na które Profesor Górski przybył wraz z najbliższą rodziną, JM Rektor odczytał okolicznościowy adres gratulacyjny skierowany do Jubilata przez ministra edukacji narodowej - prof. dr hab. Mirosława Handkego, w którym podkreślono zasługi naukowe i organizacyjne Jubilata dla obu uczelni - PK i AGH. JM Rektor skierował również wiele serdeczności do Jubilata i Jego Małżonki. Wiele ciepłych słów pod adresem Profesora padło także m.in. ze strony dziekana WIiTCh PK - prof. dr hab. Andrzeja Stokłosy oraz dyrektora Instytutu C-1 - prof. dr hab. inż. Zbigniewa Żurka. Spotkanie, w którym uczestniczyli obecni i byli pracownicy Instytutu C-1, zakończyło się okolicznościowym poczęstunkiem.

Fot. A. Grochowalski